Miercuri, 13 mai 2026, polițiștii din Fălticeni au continuat cercetările în dosarul penal privind săvârșirea de către Ilie-Gabriel B., de 38 ani din Șcheia, a infracțiunii de înșelăciune, fiind dispusă reținerea acestuia pentru o perioadă de 24 de ore.
Cercetările în dosar vizează o faptă din data de 5 mai, când Secția 7 Poliție Rurală Mălini a fost sesizată de către Ilie C. că a dat bani unui bărbat care se recomandă a reprezenta Garda de Mediu, însă a fost înșelat.
Polițiștii au constatat că Ilie C. deține o fermă de creștere a porcinelor, fiind vizitat de Ilie-Gabriel B., care i-a spus că lucrează la Garda de Mediu și că vrea să-i facă două avize de care are nevoie deoarece urmează să primească un control.
Ilie C. a fost de acord și s-a întâlnit cu Ilie-Gabriel B., înmânându-i, în patru zile distincte, sume de bani însumând 4.700 de lei.
La data de 5 mai, Ilie C. a fost din nou apelat de Ilie-Gabriel B., care i-a cerut încă o tranșă de 300 de lei, iar cei doi s-au întâlnit în Horodniceni, în zona iazului Iuzic.
Ilie C. i-a înmânat suma de 300 de lei lui Ilie-Gabriel B. și i-a cerut actele promise, iar acesta din urmă a încercat să fugă, motiv pentru care Ilie C., bănuind că ceva este în neregulă, a sesizat poliția.
În zonă s-au deplasat în regim de urgență echipajele în serviciu, fiind identificat Ilie-Gabriel B., iar în urma efectuării controlului corporal a fost descoperită suma de bani reclamată ca fiind înmânată de către persoana vătămată.
Fiind întrebat de această sumă de bani, Ilie-Gabriel B. a recunoscut că a pretins această sumă pentru a-l ajuta pe Ilie C. să primească anumite acte, însă a declarat că este activist de mediu și nu un lucrător al Gărzii de Mediu.
S-a luat legătura cu procurorul de serviciu din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni și s-a procedat la întocmirea unui dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „înșelăciune”.
IOAN POPESCU





































