Vineri, 15 mai 2026, la Muzeul „Vama Veche 1800” Bunești, a avut loc o activitate educațională atipică, organizată de Școala Gimnazială „Artur Gorovei” în cadrul Cercului Pedagogic al profesorilor de limba și literatura română – Fălticeni II.
Tema evenimentului a fost „Avantajele și riscurile utilizării inteligenței artificiale în crearea unui climat educațional incluziv”.

„Pornind de la această temă, doamna profesor de limba și literatura română Ania-Alina Mocanu, propunătoarea și coordonatoarea activității, a conceput și coordonat un amplu proiect interdisciplinar intitulat „Vatra satului – copiii, legătura vie care asigură continuitatea”, în care au fost implicați toți elevii ciclului primar și gimnazial din cadrul Școlii Gimnaziale „Artur Gorovei” Bunești și ai structurilor arondate.
Alături de doamna profesor, în implementarea activităților s-au implicat cadrele didactice ale școlii, fiecare contribuind, prin specificul disciplinei, la valorificarea patrimoniului local și la realizarea unui demers educațional autentic și incluziv.
Proiectul a îmbinat cercetarea clasică de teren, inspirată de metoda utilizată de marele folclorist Artur Gorovei – culegerea de informații din comunitate, discuții cu localnici, preoți, persoane vârstnice și valorificarea memoriei satului – cu metode moderne bazate pe utilizarea tehnologiei și a inteligenței artificiale”, au transmis organizatorii.

Mai multe activități au fost pregătite de elevi în cadrul proiectului:
* elevii ciclului primar de la Școala Bunești și structura Uncești au realizat o expoziție tematică inspirată din viața satului tradițional, contribuind prin activități creative și practice la valorificarea patrimoniului local;
* elevii claselor a V-a, a VI-a și a VII-a au desfășurat activități de cercetare privind spiritualitatea comunei, istoria locală, personalitatea lui Artur Gorovei, tradițiile și obiceiurile locale, fiind îndrumați de prof.dr Florin Grigorescu, prof. Liviu Butnari, prof. Iulia Corduș, prof. Onea Florentina, prof. Mocanu Ania-Alina.
* elevii clasei a VIII-a au realizat componenta de promovare, creând site-ul muzeului, pagina de Facebook a muzeului și materiale dedicate valorificării patrimoniului local.

Un moment important al activității l-a reprezentat prezentarea site-ului și a paginii de Facebook a muzeului, ambele realizate de elevii clasei a VIII-a, ca exemple concrete de promovare modernă a patrimoniului local prin tehnologie: https://sites.google.com/sgbunesti.ro/muzeulvamavechebunesti.
„Participanții au descoperit modul în care au fost organizate informațiile istorice, religioase și culturale, precum și modalitățile prin care muzeul poate fi făcut mai cunoscut în comunitate și în mediul online.
Elevii au realizat, de asemenea, afișe, pliante și magneți, au adaptat informațiile pentru mediul online și au promovat activitățile prin intermediul rețelelor sociale și al platformelor digitale.
Activitatea a reprezentat un veritabil proiect de echipă și un exemplu de colaborare între școală, comunitate și biserică, beneficiind de sprijinul administrației locale, al părinților și al partenerilor implicați.
Un rol important în realizarea proiectului l-au avut domnul primar Ioan Ștefan, susținător al activităților culturale și educaționale din comunitate, precum și domnul Dumitru Viziteu, custodele muzeului, apreciat pentru pasiunea sa față de istoria, tradițiile și patrimoniul local, care a reprezentat un sprijin real în procesul de documentare și organizare”, se mai arată în comunicatul de presă transmis.

Un moment artistic deosebit al activității a fost asigurat de Silviu Ștefan Iftimi, fost elev al Școlii Gimnaziale „Artur Gorovei” Bunești, în prezent elev al Liceului de Artă din Suceava, care a încântat participanții prin interpretarea unor melodii populare autentice.

Potrivit organizatorilor, activitatea s-a încheiat într-o atmosferă autentică de comunitate, prin ateliere de gătit și de cusut, activități inspirate din tradițiile satului de altădată, urmate de o serbare câmpenească, care a adus împreună elevi, profesori, invitați și membri ai comunității :
„Prin această activitate, Școala Gimnazială „Artur Gorovei” Bunești demonstrează că patrimoniul local poate deveni un spațiu autentic de învățare, iar tehnologia și inteligența artificială pot fi utilizate responsabil pentru promovarea culturii, incluziunii și identității comunitare”.






































